Ministar privrede Emir Hrenovica razgovarao sa načelnikom Općine Trnovo Ibrom Berilom

Utvrđivanje granica pašnjaka, raspolaganje i upravljanje šumama i šumskim zemljištem bile su samo neke od tema o kojima su na današnjem sastanku razgovarali ministar privrede Kantona Sarajevo Emir Hrenovica, načelnik Općine Trnovo Ibro Berilo, direktori Kantonale uprave civiline zaštite Mustafa Kovač i Uprave za šumarstvo KS Samir Fazlić.

„Razgraničavanje pašnjaka od šumskog zemljišta je jedan od gorućih problema s kojima se susreće ne samo naša općina, nego i općine Ilijaš i Hadžići. Upisom u katastar je ovaj problem riješen još davne '76.godine, međutim bez znanja lokalnih zajednica usvajani su zakoni kojima su sad svi pašnjaci uključeni u šumsko zemljište“, pojašnjava načelnik Berilo, te dodaje da se zbog ovoga onemogućuje razvoj poljoprivrede, jer se pašnjaci pete i šeste klase naplaćuju kao šumska zemljišta.

Njegov prijedlog da se formira komisija od sedam članova iz struke, koja će izaći na teren i u skladu sa upisom u katastar jasno odrediti „zelene linije“, odnosno precizirati šta su to pašnjaci prihvatio je ministar Hrenovica. „Ovaj problem traje godinama i on se mora riješiti, zbog čega sam podržao inicijativu načelnika Berila, te predložio da u roku od petnaest dana formiramo komisiju u čijem sastavu će biti inženjeri geodezije, poljoprivrede, šumarstva i pravnici“, objasnio je ministar Hrenovica.

Ovom prilikom je dodao kako Bjelašnica mora da razvija i ljetni turizam, te da žičara radi cijelu godinu, a ne samo zimi. „Mi moramo započeti praksu sa održavanjem sajmova na planinama, i na taj način animirati privrednike i proizvođače da izlažu svoje proizvode, ali i građane da ih posjećuju“ rekao je Hrenovica, te istakao kako je nažalost kod nas turizam još u povoju. „Ukoliko želimo da Bjelašnica zaživi u punom sjaju, moramo voditi računa i o područjima koja su još uvijek prekrivena minama. Njih je potrebno što prije očistiti, jer predstavljaju jedan od najvećih sigurnosnih, humanitarnih, okolišnih, socijalnih, ekonomskih i razvojnih problema. Površine pokrivene minama su direktna i indirektna prijetnja lokalnim zajednicama zbog velikog broja stradalih, one su opasne za zdravlje stanovnika, uzrokuju gubitak u stoci, onemogućavaju korištenje oranica, ugrožavaju proizvodnju i trgovinu, ali isto tako zbog neprekidnog straha i opasnosti izazivaju nepovjerenje i netoleranciju“, kazao je ministar Hrenovica.

Načelnik Berilo je upoznao ministra kako je Općina Trnovo kandidovala sedam miniranih lokacija Međunarodnoj fondaciji za deminiranje i pomoć žrtvama mina (ITF), koja radi uz finansijsku podršku Američke vlade, od kojih se očekuje da u septembru donesu odluku o čišćenju ovih područja. Također, on je informisao ministra i o izmjenama regulacionog plana Igmana i Bjelašnice, te mu predstavio urbanistički projekt pod nazivom „Bjelašnica dva“ koji uključuje izgradnju novih apartmana, pansiona i hotela.

S obzirom da je krajem aprila na području sela Durakovići izbio veliki požar u kojem je uništeno oko dva hektara bjelogorične šume, ministar je predložio da se poduzmu sve preventivne mjere kako do ovakvih nemilih događaja ne bi dolazilo ubuduće, jer šumi koja jednom izgori treba 80 godina da se obnovi.