Saopštenje Ministarstva privrede: Ministar Delić sa saradnicima organizovao prvi susret predstavnika veterinarskog sektora Kantona Sarajevo

Bosnian

Ministarstvo privrede Kantona Sarajevo pripremilo je prijedlog Programa utroška sredstava prikupljenih od naknada za obavljene veterinarsko – zdravstvene preglede i kontrolu, namijenjenih za provođenje mjera zdravstvene zaštite životinja i sigurnosti hrane na području KS za 2021. godinu. Stoga je resorni ministar Adnan Delić pozvao na sastanak predstavnike akademske zajednice i javnog i privatnog veterinarskog sektora s područja Kantona.

Ovim programom predviđena su sredstva  od 547.000 KM za realizaciju sedam projekata. „Okupili smo se danas da s predstavnicima veterinarskog sektora razmotrimo mjere predviđene Programom koje je pripremilo Ministarstvo. Poznato je naše opredjeljenje prema transparentnosti procesa, a i cilj nam je da čujemo mišljenja struke kako bismo pripremili kvalitetan Program, kao i efikasnu implementaciju predviđenih budžetskih sredstava“, kazao je ministar  Delić.

Dekan Veterinarskog fakulteta prof. dr. Muhamed Smajlović  istakao je da je zadatak Ministarstva privrede da okuplja i spaja ljude i institucije od struke, da sasluša ono što struka ima da kaže, kako bi se problemi blagovremeno rješavali,  te da je ovaj današnji sastanak upravo ispunio ta očekivanja.

„Mislim da je ovo jako dobar start i doista se zahvaljujem Ministarstvu privrede, a posebno  ministru Deliću što je prepoznao značaj veterinarskog javnog zdravstva u Kantonu Sarajevo i pokrenuo sastanke ovog tipa, odnosno okupljanje na jednom mjestu svih onih koji su dio veterinarskog sistema. Početni razgovori su uvijek dobri, ma kakvi bili, makar i diskusije i mi s Fakulteta se nudimo da budemo domaćini sljedećih sastanaka, i s te strane, u potpunosti stojimo na raspolaganju Ministarstvu privrede“, istakao je dekan Smajlović kazavši i da je prednost Vlade KS što ima Veterinarski fakultet kao jaku naučnu instituciju koja raspolaže s deset najboljih i najopremljenijih laboratorija za istraživanja, akreditiranih po svjetskim standardima. Dekan Smajlović ističe da je za javno veterinarsko zdravstvo posebno važno istraživanje zoonetičkih bolesti kao što je bruceloza, koja je u ovom periodu pandemije zanemarena i mogla bi postati veliki problem u narednom periodu.

Ni dr. Bejamil Šarić, direktor veterinarske stanice Wet Hadžići nije krio svoje oduševljenje današnjim susretom. „Tokom deset godina, koliko se bavim privatnom praksom, moje kolege doktori veterinarske medicine i ja pokušali smo stupiti u kontakt s ministrima, njih šest ili sedam,  slali smo upite i tražili sastanke. Međutim, nikad nam niko nije odgovorio ni na jedan od tih upita. Tako da kad sam dobio poziv za ovaj sastanak, bio sam pozitivno iznenađen. Što se tiče predloženih mjera koje su danas bile tema sastanka, mislim da su na mjestu i posebno me raduje što je u Program uvršteno i subvencioniranje umjetnog osjemnjavanja i mastitis testova jer smo mi jedini kanton koji nikad do sad nije imao subvencije za ove namjene, iako imamo najveći budžet i podsticaje“, kazao je dr. Šarić.

Ministar Delić predložio je predstavnicima vetrinarskog sistema Kantona da se radni sastanci održavaju na kvartalnom nivou, kako bi saradnja Ministarstva i struke imala efektivne i dugoročne rezultate, što su svi prisutni prihvatili.

Na današnji sastanak bili su pozvani direktori i predstavnici svih veterinarskih stanica s područja Kantona, dok su istom prisustvovali predstavnici Veterinarskog fakulteta, prof. dr. Muhamed Smajlović, dekan i prodekan za finansije, prof. dr. Jasmin Omeragić, glavni veterinarski inspektor i direktor Kantonalne veterinarske inspekcije Selmir Velić, te predstavnici veterinarskih stanica: Nijaz Vraković, direktor Veterinarske stanice KS, Josip Krasni  predstavnik iz Wet lifea, Bejamil Šarić, direktor Wet Hadžići i Halil Gasal, direktor Provet veterinarske stanice i naposljetku, ministar Delić i predstavnici Ministarstva privrede KS.