Ministar Delić posjetio Kantonalno prihvatilište za pse: Azil u Prači sigurno je utočište za nezbrinute pse

Bosnian

Početkom sedmice, ministar privrede Kantona Sarajevo Adnan Delić posjetio je Kantonalno prihvatilište za pse u Prači kako bi provjerio u kakvom stanju je trenutno azil, a tokom posjete razgovarao je s Upravom i o predstojećoj rekontrukciji ovog azila.

Istina je da je azil u Prači, zbog ranije nebrige nadležnih i uprava koje nisu mnogo marile za zdravlje i sigurnost pasa, a do dolaska nove uprave, radio na principima koji nisu zadovoljavali ni minimum humanih standarda i da je kao takav predstavljao mučilište za pse, a sramotu za sve one koji su za njega bili odgovorni, navode iz Ministarstva privrede KS.

“U to vrijeme u Prači je boravilo više od 700 pasa na prostoru koji je predviđen za stotinjak pasa, nije bila obezbijeđena hrana, psi su bili bolesni i neuhranjeni, zdravlje pasa se nije kontroliralo, niti se vodilo računa o karakterima pasa, pa se dešavalo da u istom boksu borave izrazito mirni i krajnje agresivni psi, što je u konačnici rezultiralo krvoprolićem. Nesnosan smrad koji se širio u i oko azila bio je jedna od glavnih odrednica ovog prihvatilišta. Ali to je prošlost”, istaknuto je.

Prihvatilište u Prači danas je prihvatilište koje radi na principu „No kill“ prihvatilišta i poštuju se svi standardi humanog zbrinjavanja pasa. Također, dolaskom nove uprave vodi se precizna evidencija o svim psima koji uđu u prihvatilište, a obezbijeđena su sredstva i za hranu i za liječenje pasa u prihvatilištu.

„Mi smo preuzimanjem mandata zatekli općenito neuređeno stanje u Veterinarskoj stanici Kantona Sarajevo u čijoj je nadležnosti i azil ‘Prača’ i zajedno s novom upravom krenuli smo u postepeno popravljanje stanja u samoj Veterinarskoj stanici, a onda i ovom prihvatilištu. 'Praču' smo prepoznali kao prioritet, te smo izdvojili iz budžeta sredstva za hranu, što nikad ranije nije bio slučaj. Sada psi u azilu imaju raznovrsnu hranu, dodatke i vitamine ishrani i svi psi su zdravi. Ukoliko odete u posjetu vidjet ćete i da izgledaju zdravo i raspoloženi za igru“, kazao je nakon posjete prihvatilištu ministar Delić.

O psima u azilu trenutno se brinu četiri zaposlena i volonteri koji redovito posjećuju azil i svojim angažmanom znatno utječu na kvalitet brige o ovim psima i njihovom psiho-fizičkom zdravlju.

„U prihvatilištu su trenutno zaposlene četiri osobe, a planiramo zaposliti još jednog radnika do kraja godine. Uposlenici prihvatilišta se brinu o psima 24 sata svaki dan, a za veterinarske zdravstvene preglede, preventivu i sve ostalo se brinu naša 24 doktora veterinarske medicine zaposlena u KJP Veterinarska stanica Sarajevo. Pse koji se razbole vodimo u jednu od naših ambulanti i tamo ostaju sve do potpunog izlječenja, nakon čega se ponovo vraćaju u prihvatilište“, pojasnila je direktorica Veterinarske stanice Nasiha Spahić.

Zbog neuslovnosti prihvatilišta, 2019. godine inspekcija je bila zabranila prihvat novih pasa, a po dolasku nove uprave i uređenja stanja u azilu, ponovo je dozvoljen prihvat pasa, što je također indikator da je sistem rada izmijenjen i stnadradizovan shodno pozitivnim propisima.

Osim o zdravlju i ishrani pasa, u azilu se vodi detaljna evidencija o svakom psu pojedinačno, a svi oni po dolasku u "Praču" dobiju i ime pod kojim se uvode u evidenciju tzv. SOP-ove koji sadrže imena, fotografije, opis karaktera i fizičkog izgleda psa, zdravstvene kartone, potvrdu o primopredaji, prijemni karton i potvrdu o udomljavanju, ukoliko do njega dođe. Dosta pažnje posvećuje se i socijalizaciji i psiho-fizičkom zdravlju pasa i oni se redovito ispuštaju, igraju i druže s posjetiocima, posebno tokom ljetnih mjeseci.

U prihvatilištu je trenutno smješteno 98 pasa, a proces socijalizacije prošlo je njih 60, dok su ostali u procesu socijalnog sazrijevanja. 

Važno je napomenuti da o psima brinu ljudi koji vole životinje, a povezanost između njih i pasa može se vidjeti tokom posjete ovom prihvatilištu.

Nova uprava također ima knjigu posjeta i u njoj se unazad četiri godine upisuju svi koji su posjetili prihvatilište. U toj knjizi posebno se ističu imena dvoje volontera koji u kontinuitetu dolaze i pomažu uposlenicima.

Prihvatilište je djelimično adaptirano, ali infrastruktura prihvatilišta mora biti bolja. Projekt i sredstva od milion maraka su spremni, a u narednih nekoliko dana očekuje se i raspisivanje tendera za izvođača radova za rekonstrukciju ovog prihvatilišta koje će po završetku radova biti azil po uzoru na najkvalitetnije azile u razvijenim zemljama svijeta.

„Za adaptaciju azila ‘Prača’ Ministarstvo privrede izdvojilo je milion KM koje Veterinarska stanica KS treba implementirati u rekonstrukciju prihvatilišta. Također, u toku je i kampanja rebrendinga prihvatilišta koja za cilj ima mijenjanje stava građana o ovom prihvatilištu, koje je bilo na lošem glasu dok je bilo u privatnom vlasništvu. Ministarstvo privrede odobrilo je sredstva i za ovu namjenu, jer je važno da javnost bude upoznata s radom ovog prihvatilišta, kao i da se skine stigma koja prati prihvatilište od vremena kad je ono bilo neuslovno za životinje koje su u njegovom prihvatu“, dodao je ministar Delić.

Prihvatilište je otvoreno za javnost i svi koji imaju sumnje u njegov rad dobrodošli su da dođu i sami se uvjere da su psi u dobrim rukama  i da se o njima vodi adekvatna briga, poručeno je.