Saopštenje za javnost povodom ugroženosti šuma od šumskih požara

Šumski resursi Kantona Sarajevo predstavljaju najvrijedniji prirodni resurs.

Štete koje nastaju kao posljedica šumskih požara su nemjerljive. Osim materijalne štete izražene u uništenoj drvnoj masi mnogo veće štete nastaju privremenim ili trajnim narušavanjem šumskih ekosistema.

U 95% slučajeva osnovni uzročnik nastanka šumskih požara je čovjek. U svega 3 do 4 % slučajeva uzročnik je abiotički faktor (udar groma, ekstremne temperature i slično). Unatoč činjenici da je vjerovatnoća pojave šumskih požara u ljetnom periodu najveća, u posljednje vrijeme bili smo svjedoci pojave šumskih požara na području općine Trnovo i na području općine Konjic u oktobru i novembru. To ukazuje da se ovom značajnom problemu mora posvetiti dužna pažnja tokom cijele godine, a sve u cilju zaštite šumskih resursa.

Uprava za šumarstvo Kantona Sarajevo apeluje na vlasnike privatnih parcela koje graniče sa šumom da svojim aktivnostima ne dovedu do pojave požara, u cilju zaštite šuma kao izuzetno vrijednih ekosistema. U novembru su se desila dva požara jedan na obroncima Treskavice lokalitet Zaklopci prema Kučaram i Orlice stijena a drugi na području općine Ilijaš lokalitet Donja Ljubina-Kožljen.

Molimo građane da ukoliko uoče šumski požar da odmah reaguju informišući Profesionalnu vatrogasnu brigadu Kantona Sarajevo, Upravu za šumarstvo Kantona Sarajevo, Civilnu zaštitu Kantona Sarajevo, MUP Kantona Sarajevo i KJP "Sarajevo šume". Pravovremena reakcija u inicijalnoj fazi požara je veoma važna za efikasno suzbijanje i gašenje požara.

Članom 73. Zakona o šumama Kantona Sarajevo predviđene su kazne od 200-1.500 KM za lica koja lože vatru u šumama i na šumskom zemljištu kao i na drugom zemljištu na udaljenosti od 150 m od šume. Vatra u šumi i na šumskom zemljištu se može ložiti samo na mjestima koja su određena i obilježena uz pridržavanje propisanih uslova i mjera bezbjednosti.