Obavjest za proizvođače jabuke i kruške

Obavještavamo proizvođače jabuke i kruške da obavezno pregledaju svoje zasade na moguće prisustvo bakterijske paleži (Erwinia amylovora), što se posebno odnosi na zasade koji su imali prisustvo u prošlim godinama. Naime već dugi vremenski period preovladava vrijeme sa obilnim padavinama uz temperature koje pogoduju razvoju i širenju bakterije koja prouzrokuje simptome specifične za ovu bolest. Neki od simptoma su: pojava lučno savijenih mladara - pastirski štap, rak rane na deblu i granama, na kojima se pojavljuju kapljice bakterijskog eskudata, a u fazi razvoja mladih plodova isti se smežuraju, bivaju takođe prekriveni kapljicama bakterijskog eskudata, zatim pocrne, ne otpadaju već ostaju visiti na granama. Ova bakterija može izazvati štete od 10-90%, a u zasadima sa visokim inokulum potencijalom i gdje postoje povoljni uvjeti šteta može da iznosi 100%.

Svi proizvođači jabuke i kruške koji primjete gore navedene simptome u svojim zasadima mogu se obratiti direktno odgovornom službeniku za obavljanje izvještajno - prognoznih poslova pri Ministarstvu privrede koji pregledom voćnjaka i primjenom brzih testova (Ea AgriStrip) za par minuta može odrediti prisustvo bakterije. Kao glavni prenosioci, odnosno učesnici u širenju bolesti se navode: insekti, ptice, ljudski faktor, zaražen sadni materijal , kiša, grad. Da bi došlo do infekcije potrebno je da su ispunjeni slijedeći faktori: otvoren cvijet (sa prisutnim tučkom i prašnicima), u fazi otvorenog cvjeta da prođe 10 sati sa temperaturom iznad 18° C, prosječna dnevna temperatura veća od 15,6° C, kišni period: na isti dan kiša ili rosa u obimu >0,25 mm ili na dan prije>2,5 mm kiše. Vrijeme od infekcije do pojave prvih simptoma je između 30 i 45 dana.

Način borbe i zaštita: nabavka sadnog materijala sa odgovarajućim sertifikatiom o zdravstvenoj ispravnosti, stalna i kontinuirana kontrola zasada, blagovremeno odstranjivanje zaraženih grana, metodom rezanja zaraženog dijela, minimalno 30 cm unazad u zdravo tkivo, dezinfekcija alata koji se koristi u voćnjaku, dezinfekcija obuće, odjeće i pranje ruku po izlasku iz vo ćnjaka, ne dozvoliti kretanje po voćnjaku ljudima koji nisu uposlenici. I na kraju tretiranje zasada sa zaštitnim sredstvima, mada u svijetu ne postoje odgovarajuća zaštitna sredstva koja bi adekvatno spriječila razvoj ove bolesti.

Navešćemo samo neke od preparata koji se mogu naći na našem tržištu: Aliette flash, Dioxy Activ Supra, Avi i slično. Preparate koristiti preventivno od faze mišijih uši, u toku cvjetanja, i poslije cvjatnje.

Dati prednost preparatima koji su najmanje puta korišteni.

Preparate obavezno koristiti u skladu sa uputstvom proizvođača.