Skip to main content
Please wait...

Predstavljen master plan Bjelašnica-Igman, kao cjelogodišnje turističke destinacije

Master plan Bjelašnica-Igman, kao cjelogodišnje turističke destinacije predstavljen je danas na olimpijskoj planini Igman, u hotelu Monti.

Bjelašnica i Igman predstavljaju najveći i najperspektivniji prostor za razvoj sportsko-rekreativne turističke destinacije i istinski su dragulj Kantona Sarajevo.

Iako je Bjelašnica primarno izgrađena kao borilište za Olimpijske igre 1984. godine, ovo područje predstavlja mnogo više od skijališta. Sinonim za zimske sportove, najdraže izletište brojnih građana BiH i istovremeno najveći potencijal za razvoj sportskog i turističkog potencijala Kantona Sarajevo, istaknuto je ovom prilikom.

"Prije četiri godine započeli smo novi investicioni ciklus u razvoj i obnovu sportske infrastrukture, primarno na Bjelašnici. Do sada smo uložili 34 miliona KM i završeni su brojni projekti u obnovi vertikalnog transporta, izgrađen je sistem osnježenja u dužini od 15 kilometara, u skladu s najboljim svjetskim standardima i obogaćeni su brojni sadržaji", naglasio je ministar privrede Zlatko Mijatović.

Dodao je kako su sve investicije bazirane na postojećim lokacijama, pri čemu se vodilo računa o važećim regulacionim planovima, koji su urađeni još 1981. godine za potrebe Olimpijskih igara.

"Sama činjenica da su Bjelašnica-Igman jedno od najposjećenijih izletišta jasno ukazuje da je plan iz 1981. godine bio uspješan, a sportska infrastruktura je bila primarno usmjerena na zimski turizam. Klimatske promjene su evidentne i jasno je da se skijališta moraju transformisati u cjelogodišnje turističke destinacije, kao i da se izgradnja zimskih sadržaja mora bazirati na višoj nadmorskoj visini. Uzevši u obzir sve ove činjenice prije nepune dvije godine započeli smo izradu master plana Bjelašnice-Igman, kao cjelogodišnje turističke destinacije", istakao je ministar.

Pojasnio je i da su uvažili i iskustva zemalja EU koje su ranije prošle kroz ovaj proces, te iskazao kako su željeli da prenesu njihova najbolja iskustva. Kazao je i kako su kroz razgovor s predstavnicima Evropske unije u Bosni i Hercegovini dobili podršku za izradu master plana Bjelašnica-Igman.

"Evropska unija je osigurala finansijsku podršku, te su projekt povjerili austrijskoj kompaniji Input Project, jednoj od najvećih svjetskih kompanija za razvoj turističkih destinacija. Pored konsultanata iz Austrije na projektu su angažovani i lokalni eksperti kako bi projektna dokumentacija bila usklađena sa BiH legislativom", pojasnio je.

Kako je kazao direktor ZOI '84 Jasmin Mehić, glavni cilj projekta je bio sažet u tri ključna projektna zadatka.
"Prvi je Transformacija Bjelašnice-Igmana iz skijaške destinacije u cjelogodišnju sportsko-rekreativnu turističku destinaciju, drugi Povezivanje Bjelašnice i Igmana skijaškim stazama, biciklističkim stazama i šetnicama, te treći Podizanje skijaških staza na višu nadmorsku visinu", naveo je direktor.

Dodao je i kako su se prilikom izrade projekta konsultanti vodili trenutnom prostorno-planskom dokumentacijom, a u samom projektnom zadatku držali su se cilja da ovo područje ostane najveća sportsko-turistička destinacija. Kazao je i kako u samom projektnom zadatku nisu razmatrane zone gradnje i urbanizma ovog područja, što predstavlja potpuno odvojen segment planiranja.

Ministar Mijatović je rekao da master plan predstavlja isključivo viziju razvoja prostora Bjelašnica-Igman sa sportsko-turističkog aspekta i da će u narednom periodu biti važno uskladiti ciljeve razvoja turizma s ciljevima očuvanja prirode.

Razvoj održivog turizma je jedna od ključnih privrednih grana Kantona Sarajevo, a KJP ZOI '84 je prvo javno preduzeće koje je jasno predstavilo viziju razvoja.

Projekt izrade master plana finansirala je Evropska unija.

Šef Kooperacija u Delegaciji Evropske unije u BiH  Stefano Ellero izjavio je da mu je drago da je Evropska unija pomogla u izradi jednog važnog dokumenta za razvoj turizma u Kantonu Sarajevo, kao i da se nada da će Bjelašnica i Igman zajedno sa sarajevskim aerodromom biti jedan od ključnih aktera u unapređenju turističke ponude Kantona Sarajevo.

„Sarajevo ima jedan veliki potencijal, i uvijek sam sretan kada možemo doprinijeti razvoju Sarajeva, Bosne i Hercegovine i turizma u njoj. Evropska unija je uvijek spremna pružiti podršku razvoju turizma u BiH. Želim se zahvaliti direkoru Mehiću i kompletnom njegovom timu, te se radujem daljoj zajedničkoj saradnji", rekao je Ellero.

Hannes Triebnik, direktor kompanije Input Project development, koja se već više od 20 godina bavi ovom oblašću, u saradnji s timom Ernst&Young d.o.o. i PPG d.o.o., koji su ujedno bili i nosioci izrade ovog projekta izjavio je da mu je velika čast što su imali mogućnost da rade na jednom velikom projektu koji ima i veliki historijski značaj.

"Sarajevo je olimpijski grad i veliko je zadovoljstvo bilo raditi na transformaciji Bjelašnice-Igmana iz isključivo zimske destinacije, sarajevskog turizma, u cjelogodišnju sportsko-rekreativnu destinaciju", rekao je Triebnik.